Jak założyć firmę pracując na etacie?

Chcesz znaleźć pracę czy zarabiać pieniądze?

biznesplanZawsze mnie zastanawiało, dlaczego mówi się „jak  znaleźć pracę” w sensie „znaleźć miejsce pracy” a nie „jak zarabiać pieniądze”. Widocznie zakodowane jest, że pójście na 8 godzin (lub więcej) do pracy gwarantuje pieniądze w wystarczającej do życia ilości.

Praca na etacie jest fajna!

Teoretycznie masz bezpieczeństwo stałych dochodów, pracujesz tylko 8 godzin i z resztą czasu robisz, co chcesz.

Masz często zapewnione szkolenia, wyjazdy integracyjne, obiady i zwrot kosztów za komórkę, ubezpieczenie i co tam jeszcze wywalczysz w czasie negocjacji.

Namawiam zresztą wszystkich, aby przepracowali rok-dwa na etacie, szczególnie tym, którzy chcą zaczynać swoja karierę na rynku pracy od budowania własnej firmy. Warto pójść i zobaczyć jak firma jest zorganizowana, jakie są zależności między działami, przyjrzeć się pracy szefów i ich podwładnych.

Co nie jest fajne w pracy na etacie?

Najbardziej niefajnie jest, jak ten etat się kończy. Pozostając w firmie zbyt długo stępiasz swoje zmysły i zamiast być wilkiem wietrzącym wciąż nowe okazje, stajesz się niedźwiedziem w czasie snu zimowego.

Już nie walczysz i nie zdobywasz rynku, nie planujesz nowych podbojów. Po prostu siedzisz wygodnie i nie widzisz, jak zmienia się rynek pracy.

Bardzo trudno jest wrócić do gry i zaczynać grę w szukanie pracy po utracie starej, w której przepracowałeś 3, 5, 10… lat.

Musisz się uczyć wszystkiego od nowa:

 • jak szukać, by znaleźć,
 • gdzie warto pracować, a gdzie nie,
 • ile płacą osobom na stanowisku, na jakie aplikujesz
 •  jak napisać dokumenty, żebyś był zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne

Dlatego:

1. Nie zasiedź się w takiej łatwej i przyjemnej pracy zbyt długo.

To pozory, że zatrudnienie jest stałe i już pracy nigdy nie będziesz musiał szukać. Dziś już normą jest, że nie pracujesz w jednej firmie przez całe zawodowe życie, tylko zmieniasz pracę.

2. Pracując na etacie jesteś uzależniony od jednego źródła dochodu. Niestety zaczynasz to dostrzegać dopiero wtedy, kiedy ten dochód się urywa, czyli np. przestajesz pracować.

Dopóki nie znajdziesz nowej pracy, możesz co najwyżej zostać bezrobotnym i dostawać zasiłek. Nie wiesz, jak inaczej zarabiać pieniądze niż pracując u kogoś. Może warto wcześniej zadbać o uzupełnienie edukacji?

3.Nie jesteś przyzwyczajony do autopromocji swojej osoby, bo po co? W Twojej firmie wszyscy Cię znają, nie ma co się wysilać. A to może skutkować…brakiem ofert pracy dla Ciebie.

4. Nie możesz zarobić więcej, więc przyzwyczajasz się do stałego źródła dochodów. Nie myślisz, jak je zwiększyć, bo po co? Przecież to wystarcza, wszyscy znajomi tak zarabiają, a na dodatek…

5. Zwykle po powrocie z pracy nic Ci się już nie chce, bo jesteś zmęczony.

No cóż…

„Kto ciężko pracuje, ten nie ma czasu na zarabianie pieniędzy”.

Pomyśl o tym.

Pracujesz i chcesz założyć własną firmę?

Należy się do tego solidnie przygotować.

Czy zdecydować się na etat, czy jednak na prowadzenie własnej firmy?

Wiem, że dla niektórych to dylemat…

etat czy wlasna firmaZ jednej strony etat trzeba zdobyć i go utrzymać  i robić  to, co każą, z drugiej – ma się stałą pensję i po pracy święty spokój.

Ale własna firma to byłoby coś… szczególnie gdyby ją rozwinąć. Można robić, co się chce i zarabiać wielokrotnie więcej. I nie mieć głupiego szefa…(takie są w każdym razie wyobrażenia)

Dla wszystkich myślących o tym, czy opłaca się skórka za wyprawkę przytaczam cytat:

„Przedsiębiorczość to życie przez kilka lat tak, jak inni ludzie nie będą,

po to, by spędzić resztę życia tak,jak inni nie mogą”

Decyzję musisz podjąć samodzielnie.

A tu kilka z dylematów:

 • Czy mogę założyć własną działalność   gospodarczą pracując na etacie i czy muszę o tym informować pracodawcę?
 • Czy pracodawca może mieć z tym potencjalny problem?
 • Czy jest to w jakiś  sposób prawnie regulowane?
 • Jakie wówczas ponoszę opłaty – pracując na etacie i posiadając własną działalność gospodarczą?

Podobnych pytań było więcej, a że w sprawach prawnych to ja liczę na prawników – i dlatego skopiowałam do bloga odpowiedź podana na forum Goldenline. Niech już będą odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w jednym miejscu, łatwe do znalezienia.

Nie masz obowiązku informowania swojego pracodawcy, nie ma  takiej podstawy prawnej.
ALE
w pewnych okolicznościach TAK – będziesz musiała poinformować pracodawcę o prowadzonej działalności.
A to dlatego, że:

Pracodawca obliczając twoją zaliczkę na podatek dochodowy, pomniejsza ją o kwotę wolną na podstawie złożonego PIT-2. Jeśli będziesz miała dział. gosp. opodatkowaną na zasadach ogólnych to musisz „wycofać” tego PIT-2 ponieważ nie nie możesz odliczać dwóch kwot wolnych. Niestety wyboru nie masz – kwotę wolna możesz odliczać od podatku tytułem dział. gosp. a nie stosunku pracy.
Zerknij sobie na ostatni punkt we wspomnianym formularzu.

Oczywiście decyzja co do podjęcia dział. gosp. nie musi byc „akceptowana” przez pracodawcę z wyjątkiem wspomnianego zakazu konkurencji tudzież ograniczeń innych wynikających z umowy o prace.

I drugi przypadek:
jeśli jesteś urzędnikiem administracji państwowej lub  samorządowej musisz wystąpić  do swojego przełożonego o zgodę na założenie
własnej działalności oraz na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.
Przeciwwskazania są dwa:
– konflikt interesów
– zajęcie nie licujące z godnością urzędnika państwowego

W przypadku firm prywatnych, to będą raczej obowiązywały indywidualne
ustalenia/umowy.

Znam kilka przypadków, kiedy pracodawca nie był zadowolony, ale
dosłownie kilka. Lepiej się wcześniej zapytać, co sądzi o Twoim pomyśle i czy nie potraktuje Cię jako konkurencji.

Do ZUSu  twoim przypadku płacisz około 200 zł ubezpieczenia zdrowotnego.

Generalnie osoby, które są zatrudnione na „etacie” i jednocześnie prowadzą własną firmę, opłacają obowiązkowe składki społeczne tylko ze stosunku pracy (czyli z pracy etatowej). Z działalności muszą wówczas opłacać tylko składkę zdrowotną. Przy czym jest to możliwe tylko wtedy, gdy ze stosunku pracy uzyskują odpowiednio wysoką pensję. W innym przypadku z działalności trzeba płacić wszystkie składki ZUS.

 • Jakie składki ZUS płaci przedsiębiorcaJeśli prowadzisz firmę, musisz płacić składki do ZUS. Przeczytaj, jakie składki musisz płacić za siebie, a jakie – za zatrudnionych pracowników, a także od jakiej podstawy liczy się wysokość składek.
 • Jak zarejestrować się w ZUS i zgłosić do ubezpieczeńPrzedsiębiorcy muszą opłacać składki do ZUS. Żeby to robić, najpierw rejestrujesz się jako płatnik składek. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie do ubezpieczenia siebie i członków swojej rodziny, a także pracowników i współpracowników oraz członków ich rodzin. Przeczytaj, jak to zrobić.
 • Jak opłacać składki ZUSJeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz opłacać składki do ZUS za siebie, członków swojej rodziny i zatrudnionych pracowników. Przeczytaj, kiedy i jak należy je płacić.
 • Mały ZUS PlusMały ZUS Plus jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają 120 000 zł. Zobacz, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z Małego ZUS Plus i jak się do niego zgłosić.
 • Ulga na start – 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczneUlga na start jest dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności. Sprawdź, czy możesz skorzystać z tej ulgi.
 • Obniżone składki ZUS przez 24 miesiąceNiektóre firmy mogą płacić przez 2 lata obniżone (preferencyjne) składki na ZUS. Przeczytaj, kto może skorzystać z możliwości obniżenia składek. Ile wyniosą obniżone składki i jak długo można z nich korzystać.
 • Jak składać deklaracje rozliczeniowe do ZUSProwadząc firmę, musisz składać deklaracje rozliczeniowe do ZUS i raporty imienne. Sprawdź, jakie dokumenty i w jakich terminach musisz złożyć oraz kiedy trzeba rozliczyć składki na ZUS za siebie i swoich pracowników.
 • Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUSJeśli przedsiębiorca ma dochody z kilku źródeł, na przykład prowadzi firmę i jednocześnie pracuje na etacie, dochodzi do tak zwanego zbiegu tytułów ubezpieczeń. Sprawdź, jak w takiej sytuacji opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Składki społeczne

Zasadą jest, że w przypadku, gdy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę spełnia jednocześnie warunki do objęcia jej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z innych tytułów, podlega ona obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jedynie ze stosunku pracy.

Przychód z umowy o pracę

tylko osoba, która uzyskuje ze stosunku pracy oskładkowany przychód w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu dodatkowo
prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku ubezpieczenia
społeczne z działalności są dla niej dobrowolne.

Pracuję na etacie: jak zacząć własny biznes?

własna firma dzialanosc jak zalozyc doradca biznesu Moi klienci mają takie pytania głównie dlatego, że po pracy już nie mają siły na zajmowanie się przygotowaniem do prowadzenia własnej działalności.

I ja im wierzę: jeśli robisz coś, co jest dla Ciebie mało ciekawe, to 8 godzin spędzonych na nielubianym zajęciu to mordęga.

Zupełnie inaczej jest, jeśli praca jest Twoją pasją: możesz spędzać całe dnie  na swoim ulubionym zajęciu i nie odczuwać zmęczenia.

Ale… jeśli wszystko robisz tak samo, to nic się nie zmieni!

Musisz, POWTARZAM: musisz znaleźć czas na zajęcie się TERAZ tym, co należy, aby za 2 lata zmienić dochody  z pracy na pieniądze z pasji.

To tylko 2 godziny dziennie, które przeniosą Cię o lata świetlne od miejsca, w którym teraz jesteś.

To kwestia skupienia się na tym, co w dłuższej perspektywie jest dla mnie ważne: doby nie rozciągnę, ale może mogę skuteczniej zarządzać czasem, coś skrócić, coś wyrzucić? Zmienić, oddelegować?

To, co robi się systematycznie, nawet mało, ale ciągle, powoli zmienia życie na takie, jakie ma być, albo…na takie, jakiego nie chcemy.

“Kto nie chce, szuka powodu, kto chce, szuka sposobu.”

Kombinuj. Ale żeby skrócić czas tego kombinowania i uczenia się na własnych, popełnianych błędach, skorzystaj ze sprawdzonych sposobów działania. Działania, które  gwarantują szybkie doprowadzenie do sytuacji, kiedy będziesz mógł otworzyć firmę bez obawy o dostateczne dochody, bo Twoja marka i marketing spowodują, że klienci sami będą do Ciebie przychodzić.

Własna firma:Jak wykorzystać pracę na etacie do prowadzenia własnej firmy?

działalność gospodarcza biznesplan Jeśli pracujesz na etacie, to teoretycznie  Twoja praca trwa od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin. Razem jakieś 40 godzin w tygodniu spędzasz w pracy.

Rozumiem, że wiesz już, że aby uwolnić się od etatu i założyć własną firmę, musisz poświęcic 2-3 godziny po pracy na przygotowanie się do  jej prowadzenia.

A co możesz zrobić w godzinach etatowej pracy?

Możesz uczyć się tych umiejętności, które Ci się przydadzą za rok, dwa kiedy już się zdecydujesz na prowadzenie własnej firmy.

1. Sprzedaż– najważniejsza rzecz!

Jeśli Twoje stanowisko nie jest związane ściśle z kontaktem z firmowym klientem, to i tak sprzedajesz –  swoim kolegom, szefowi, podwładnym. . Jeśli nie towar, to chociaż własne pomysły, idee, swój wizerunek.

To taki Twój klient wewnętrzny. Ucząc się o sprzedaży, testuj od razu to, czego sie nauczyłeś właśnie na nich.

2. Marketing –  wspiera sprzedaż. Zastanów się, co i  jak możesz wykorzystać aby np. przeforsować swój pomysł albo zmienić swój wizerunek. Jakich zdobyć sprzymierzeńców i jak to zrobić?

3. Asertywność -pozwoli Ci się nie poddawać mimo niesprzyjających okoliczności.

4. Przewodzenie innym/zarządzanie zespołem –  nawet, jeśli nie jesteś na kierowniczym stanowisku, masz możliwość sprawdzenia się jako lider grupy nieformalnej. Na początek zaobserwuj, jak inni sprawiają, że są lubiani, naśladowani, przewodzą grupom. Jak oni to robią?

Dlaczego warto się uczyć w pracy?

 • Bo będziesz mieć poczucie, że przez to, co robisz, kierujesz swoim życiem, masz na nie wpływ.
 • Bo będziesz przygotowany lepiej, niż sądzisz do prowadzenia własnej działalności.

Są to umiejętności uniwersalne, ale właśnie przy prowadzeniu firmy od razu widać, jak bardzo są ważne i że ten, kto opanował je w zbyt małym stopniu, nie osiągnie sukcesu.

Jak zamienić etat na własny biznes?

doradca biznesu zakladania firmyPOWOLI, nie na wariata.

Nie jest prosto głównie przez potrzebną zmianę mentalności. Przejście ze sposobu myślenia pracownika na biznesmena udaje się wówczas, gdy  nie skostniały jeszcze Twoje poglądy i masz chęć się uczyć nowych sposobów patrzenia na rzeczywistość.

W praktyce wygląda tak, że dawny pracownik już  „na swoim” nadal umie tylko zamieniać swój czas na pieniądze.

Robiąc to samo, co na etacie, musi dodatkowo zadbać o marketing, sprzedaż, rozliczenia itp – czyli wszystko to, co miał zapewnione przez dawnego pracodawcę i co jest mu zwykle całkowicie obce. Nic dziwnego, że  zwykle narzeka, ze wszystko musi robić sam. Na dodatek zwykle  gorzej, niż inni, bo po amatorsku.

Większość firm pada właśnie przez niedostateczne przygotowanie przyszłych właścicieli do jej prowadzenia.

Nie tędy droga.   Masz zarabiać więcej, pracując mniej… To tak w perspektywie, bo na początku często jest odwrotnie.

Jeśli chcesz zrezygnować z etatu, który zapewnia Ci spokojne dochody i rozpocząć swój biznes, musisz mieć lepszy powód niż:

 • zły szef
 • daleki dojazd
 • za mało urlopu
 • za dużo pracy

Dopiero znajdując powód (misję? wizję?), dla którego na początku będziesz pracować ciężej, niż na etacie zacznij przygotowania i daj sobie na nie przynajmniej pół roku.

W tym czasie pracujesz równocześnie na etacie i w swojej jeszcze nie zarejestrowanej, bo nie zarabiającej firmie.

Po prostu przez 2-3 godziny dziennie, które masz wolne po pracy nie oglądasz telewizji, nie grasz w gry komputerowe ani nie robisz nic innego, tylko realizujesz plan.

Powodzenia!

Przedsiębiorczość to życie przez kilka lat tak,

jak inni ludzie nie będą,

po to, by spędzić resztę życia tak,

jak inni nie mogą.

Anna Sawczuk

pomoc-zalozenie-firmy-doradca-biznesu-przedssiebiorczosci-strona-internetowa-www-firmy-oczatek

biznesplaninne artykuły:

19 myśli w temacie “Jak założyć firmę pracując na etacie?

 1. bedac na etacie i majac jednoczesnie wlasna dzialalnosc, dlaczego mam placic 200 zdrowotnego skoro pracodawca juz zdrowotne za mnie placi? czy placac dwa razy a moze i dziesiec razy( przy wiekrzej ilosci prowadzonych dzialalnosci) jak mozna nascie razy placic to samo? czy to jest zgone z jakims prawem w europie? czy tez to tylko pomysl naszego bandyckiego ustroju? z ktorej skladki jest placone L4 bo jesli ze zdrowotnego to czemu nie 10 razy przy dziesieciu skladkach? bo jesli przy dziesieciu skladkach placone jest 1 raz to znaczy ze 9 razy zostalem okradziony!

  1. L4 nie jest płacone ze składek zdrowotnych a z ubezpieczenia chorobowego dla którego przewidziana jest osobna składka.

 2. Myślę (ale nie wiem na pewno, to pytanie do kadrowych albo prawników), że związane jest to z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu podczas pracy we własnej firmie, a nie w firmie pracodawcy. Jeśli nie możesz pracować z powodu choroby w swoich 10 firmach, a płaciłes zdrowotną składkę, to chyba dostaniesz 10x L4?
  Może jakiś prawnik to zweryfikuje :-)

 3. A co z pitem, jak się rozliczać? Potrzebne są 2 czy jest przewidziany jakiś łączący?

 4. Podobno składasz tylko PIT-36 z załącznikiem B.
  Ale ja nie prawnik ani księgowy – zasięgnij ich opinii!

 5. Gdzie mogę znaleźć szczegóły na temat zakazu konkurencji?
  „Oczywiście decyzja co do podjęcia dział. gosp. nie musi być „akceptowana” przez pracodawcę z wyjątkiem wspomnianego zakazu konkurencji tudzież ograniczeń innych wynikających z umowy o prace”.

 6. Zakaz konkurencji uregulowany jest w art. 101z1 oraz 101z2 Kodeksu Pracy.
  Zgodnie z przepisami kodeksu pracy:

  Art. 101z1. § 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

  § 2. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

  Art. 101z2. § 1. Przepis art. 101z1 § 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.

  § 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

  § 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

  Art. 101z3. Umowy, o których mowa w art. 101z1 § 1 i w art. 101z2 § 1, wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej.

  W związku z powyższymi przepisami, okres na jaki zawierana jest umowa o zakazie konkurencji winien być wskazany w samej umowie, ponadto umowa taka powinna być sporządzona w formie pisemnej. w przypadku obowiązywania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy, byly pracodawca jest zobowiązany płacić odszkodowanie, którego wysokość też powinna być określona w umowie o zakazie konkurencji.

  Odsyłam na Goldenline: http://www.goldenline.pl/forum/186923/umowa-o-prace-a-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza

 7. Przeczytałem Pani informację o sytuacji kiedy pracuje się na etat w firmie i chce się założyć też swoją działalność gospodarczą. Zamierzam tak zrobić, ale będę to robił już w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Czy w tej sytuacji muszę powiadamiać swojego już prawie byłego pracodawcę o tym, że zakładam swoja firmę czy nie mam takiego obowiązku?
  Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

 8. Wszystko zależy od podpisanej przez Pana umowy o pracę. Proszę dokładnie ją przeczytać. Jeśli pracodawca nie zastrzegł takiej możliwości może Pan zarejestrować działalność gospodarczą. Należy jednak zwrócić uwagę czy w umowie o pracę nie zobowiązał się Pan do niewykonywania pewnych prac, nawet po ustaniu stosunku pracy. W takiej sytuacji mógłby Pan prowadzić działalność gospodarczą ale z wykluczeniem określonych w umowie czynności ( na ogół pokrewnych z zajmowanym stanowiskiem i branżą )

 9. Zastanawiam się nad jedną kwestią – czy ubezpieczenie zdrowotne płacone z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej można odliczyć od dochodu i w jakiej kwocie? Czy liczy się 7,75% od rocznej podstawy opodatkowania w stosunku miesięcznym? Czy nie jest tak, że faktyczny koszt prowadzenia działalności przy dodatkowym zatrudnieniu na etacie nie będzie dużo niższy?

 10. Pracuję na pełny etat, gdybym chciał jeszcze założyć własną działalność to muszę kogoś zatrudniać czy wystarczy tylko i wyłącznie moja osoba do prowadzenia tej firmy ?

 11. mam pytanie -mam pomysł na własną działalność ,pracuje na pełny etat i mam pożyczkę czy mam szansę na uruchomienie własnej firmy

  1. Ewa,
   pewnie, że masz szanse – założyć można zawsze, tylko nie zawsze jest sens to robić.
   Chodzi o to, czy firma spełni Twoje założenia.
   Musisz wiedzieć, co chcesz dzięki tej firmie osiągnąć.

   Zwykle pytania to:
   Czy będzie rentowna?
   Czy w założonym czasie przyniesie określony zysk?
   Czy z czasem będziesz pracować coraz mniej?

   A jaki biznes planujesz?

 12. Witam,
  mam pytanie byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
  Pracuję na etacie. Pensja dużo powyżej minimalnej krajowej.
  Pracodawca opłaca mi wszystkie skladki zus.
  Oprócz tego chciałem zalożyć indywidualną działalność gospodarczą i moje pytanie jest takie
  czy też muszę jeszcze jakiś zus opłacać z tej działalności czy jak płacą mi zus w firmie w której pracuję to zus od indywidualnej działalności gospodarczej będzie zerowy?

 13. Już była o tym mowa. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Nie unikniesz płacenia składek dla ZUS nawet jak masz pensję 10 000 zł a to że pracodawca opłaca Ci składki to nie uchroni cię od płacenia składki przynajmniej zdrowotnej w wysokości na dzień dzisiejszy około 254 zł w przypadku kiedy to zarabiasz przynajmniej najniższą krajową. W przypadku kiedy byś zarabiał poniżej to płacisz cały zus czyli około 1000 zł. Wiem chore ale mus to mus.

 14. Pracuję na etacie i chciałabym dodatkowo założyć małą własną działalność w dziale handlu. Rozumiem, że całkowite moje opłaty to ZUS (te 254zł) i ewentualny podatek od sprzedanych rzeczy. A co jeśli naglę stracę pracę na etacie? Jakie opłaty wtedy mnie czekają?
  Czy jeśli pracuję w sklepie a sama będę sprzedawać we własnej firmie, ale zupełnie inny towar to będę konkurencją dla mojego pracodawcy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.