Zmiana etatu na własny biznes: Jak sobie poradzić z negatywnym otoczeniem?

działalność gospodarcza biznesplanNie wiem, czy zetknąłeś się z niezrozumieniem swoich planów przez osoby, którym ufałeś, które były Twoim największym autorytetem?

Być może spodziewałeś się po nich wsparcia i wskazówek do dalszego działania, ale… nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie, zmieszali Twój pomysł z błotem, powiedzieli, że myślisz o bzdurach, a w końcu kazali Ci się wziąć do roboty i np.szukać normalnej pracy.

Co robić, jeśli najbliższe otoczenie Cię nie wspiera?

1. Rozpoznać sytuację i nie mówić o swoich planach osobom niezainteresowanym, zazdrosnym, nie podzielających Twojego zdania.

Naprawdę nie musisz rozmawiać z każdym, kto Ci się nawinie o tym, że chcesz założyć własną firmę. Dla osób, które całe życie przepracowały na etacie, twój pomysł zalatuje herezją. Na dodatek sprzedadzą Ci pakiet własnych wyobrażeń na temat okropieństw, jakie Cię czekają na drodze do realizacji tego szalonego pomysłu. I wyposażą w komplet własnych lęków i przekonań, dlaczego nie możesz tego zrobić. A zresztą – przecież wiadomo, że tylko praca na etacie jest pewna, musisz sobie zabezpieczyć przyszłość…

2. Zerwać ze środowiskiem, odizolować się od wpływów i nie słuchać głupot

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. A jeśli nie znasz nikogo, kto myśli inaczej niż Twoje bezpośrednie otoczenie, to co? Masz być samotny i odizolowany?

Nie, po prostu zacznij szukać innych kontaktów. Nie wszystko na raz,  ale porozglądaj się, czy do tej pory nie ignorowałeś kogoś, kto może Ci być pomocny. Kogoś, kto myśli inaczej niż Twoja rodzina, inaczej spędza czas, zarabia i wydaje pieniądze. I spokojnie powiedz, czego Ci potrzeba – proście, a będzie Wam dane.

3. Znaleźć inne, wspierające Cię środowisko

Kluby Biznesu, forum dla przedsiębiorców, blogi, spotkania, szkolenia, książki to miejsca, gdzie możesz szukać sprzymierzeńców lub nawet wspólników.

Osoby, z którymi spędzasz najwięcej czasu, mają wielki wpływ na to, kim się staniesz. Jeśli myślisz o własnej firmie, dlaczego nie poszukać ludzi, którzy już je prowadzą?

biznesplan

Jedna myśl w temacie “Zmiana etatu na własny biznes: Jak sobie poradzić z negatywnym otoczeniem?

  1. Witam Aniu i dziękuję za lekcję
    Dziękuję Ci za podzielenie się ze mną swoją opisaną sytuacją – przychylam
    się do Twojego postrzegania spraw. Lepiej mieć lepsze zdanie o kimś
    innym, chociażby tak nawet nie było.
    W Nowym Roku 2011 Życzę Tobie Aniu Wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze, a przede wszystkim zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Elżbieta

A Ty co o tym sądzisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s