Na czym polega rozmowa z doradcą zawodowym? (dotacje z UP)

 • Dofinansowanie na otworzenie własnej działalności gospodarczej ze środków unijnych
 • Test predyspozycji do prowadzenia firmy – test przedsiębiorczości
 • Rozmowa z doradca zawodowym w Urzędzie Pracy
 • Przykładowe pytania
 • Ocena punktowa
 • Kto może sie ubiegać o dotację na utworzenie firmy

Listy do doradcy biznesu:

Witam serdecznie, ubiegam się o dofinansowanie na otworzenie własnej działalności gospodarczej ze środków unijnych, zakwalifikowałem się do kolejnego etapu w pewnym programie i przede mną test predyspozycji do prowadzenia firmy, który ma być przeprowadzony przez doradcę zawodowego.

Chciał bym jak najlepiej przygotować się do tej rozmowy, dlatego zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, czego mogę się spodziewać podczas tej rozmowy, jakie pytania mogą się pojawić, jakie testy, jakich wypowiedzi unikać a jakie są promowane. Każda sugestia ze strony profesjonalisty w tej dziedzinie będzie dla mnie ogromną pomocą, zależy mi na otrzymaniu tej dotacji i zrobię wszystko aby wypaść na tej rozmowie jak najlepiej. Dodam iż tą rozmowę mam odbyć w weekend więc mam mało czasu. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Łukasz

doradca-zawodowy-test-przedsiebiorczosc-wlasna-firma-dotacja

jak przebiega rozmowa rekrutacyjna na dotację z UE?

Doradca zawodowy jest pomocny w ocenie zdolności przedsiębiorczych.

Wiele osób, które starają się o dotacje na założenie działalności gospodarczej z UP, lekko się obawia spotkania z doradcą zawodowym.

Kto to jest ten doradca zawodowy i jaka jest jego rola w procesie przyznawania dotacji?

Dotacje daje się osobom, które najlepiej rokują na powodzenie przedsięwzięcia. Dlatego też doradca zawodowy ocenia  (w rozmowie, zadając pytania, albo każąc wypełnić  Test Przedsiębiorczości (mam!), albo jedno i drugie) stopień przygotowania do prowadzenia przedsiębiorstwa, stopień motywacji i predyspozycji.

Ocena predyspozycji przedsiębiorczych odbywa się w rozmowie.

Przykładowe pytania:

 • Dlaczego wybrał Pan/i taki rodzaj działalności?
 • Jak Pan/i ocenia szanse swojego biznesplanu?
 • Co może się nie udać?
 • Od czego Pan/i zacznie?
 • Czy jeśli nie dostanie Pan dotacji, rozpocznie Pan mimo wszystko własną działalność?

Warto przygotować się:

 • z zakresu Twojego biznesplanu
 • pomysłu na taki, a nie inny profil działalności
 • poćwiczyć odpowiedzi na pytania testowe

Spotkanie z doradca zawodowym dotyczące dotacji na otwarcie dzialalności – czego się spodziewać?

Doradca zawodowy lub biznesowy ma do dyspozycji punkty do rozdysponowania, np.

doradca-zawodowy-up-dotacja-dofinansowanie-wniosek-dzialalnosc-gospodarcza-online-warszawa

Czy można się starać o dotacje z Urzędu Pracy we 2 osoby?

Pytania do doradcy biznesu:

doradca-biznesu-pomoc-przedsiebiorczosci-start-firmy-warszawa-onlineWitam, ja wraz z moją koleżanką wpadłyśmy na pomysł otworzenia w naszym mieście sklepu, głównie z kosmetykami firmy (…) a także różnego rodzaju dodatki do paznokci (…), a także kosmetyki zielarskie lub robione domowymi sposobami , oczywiście nie przez nas. Ja jak i koleżanka nie dysponujemy własnym wkładem finansowym i chciałybyśmy spróbować powalczyć o jakąś dotacje na rozwój.

Myślałyśmy o Urzędzie Pracy, ale nie mamy pojęcia, czy jest jeszcze jakaś inna opcja. Głównym pytaniem do Pani jest, czy my we dwie mogłybyśmy starać się o taką dotację,  czy tylko jedna? Aleksandra 

Doradca biznesu odpowiada:

Pani Aleksandro,

o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy może się ubiegać osoba bezrobotna, zarejestrowana w danym Urzędzie Pracy. Urząd Pracy daje w ten sposób pieniądze na stworzenie sobie przez osobę bezrobotną miejsca pracy.

Starać się możecie obydwie, ale każda z osobna :-), jeśli oczywiście obie jesteście osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w danym urzędzie i spełniacie dodatkowe warunki dodatkowe konkursu (np. wiek i płeć).

Jeśli nawet obie dostaniecie dotacje, każda musi stworzyć osobną, własną działalność gospodarczą i ją prowadzić przez rok. Prawdopodobnie można razem stworzyć spółkę cywilną (dwie działalności gospodarcze łączą się w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia).

Przygotuj się tak dobrze, jak tylko możesz. I zachowaj humor, optymizm i entuzjazm :-)pomoc-zalozenie-firmy-doradca-biznesu-przedssiebiorczosci-strona-internetowa-www-firmy-oczatek

Masz pytanie? Pytaj!

awans

 

2 myśli w temacie “Na czym polega rozmowa z doradcą zawodowym? (dotacje z UP)

 1. Bardzo pomocny wpis. Gdzie mogę znaleźć pytania tesowe, o których mowa? Link do testu nie przekierowuje do treści, ani miejsca skąd można go pobrać.
  Pozdrawiam

 2. Pytania u mnie – okazało się, ze jednak lepiej przed rozmową przećwiczyć odpowiedzi na pytania z innym doradcą i przygotować się do rozmowy nt. opłacalności inwestycji (chociaz UP nazywa to rozmową nt. przygotowania osoby bezrobotnej do stworzenia sobie miejsca pracy)

A Ty co o tym sądzisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s