Początki działalności gospodarczej: Mam firmę i co dalej?

działalność gospodarczaJak załatwić formalności dotyczące zakładanie działalności gospodarczej,

w podlinkowanym artykule jest wszystko dokładnie opisane.

Ale jak zwykle formalności to dopiero początek góry lodowej.

Twoim celem jest ZARABIANIE. Dlatego namawiam, żeby się z rozpoczęciem działalności nie spieszyć, zostawić formalności do czasu, aż będziesz umiał/a pozyskać i przekonać klienta do swoich usług i produktów. Nie ma co tracić czasu, a później pieniędzy na naukę na własnych błędach, można się uczyć pracując w cudzej firmie.

Jednak wystartowałeś i cieszę się, że nie odkładałeś tej chwili do czasu, aż wszystko będzie gotowe. Czasem trzeba zaryzykować – grunt, żeby było to ryzyko kontrolowane.

Jeśli masz już firmę, to prawdopodobnie masz plan, skąd wziąć klientów, co sprzedawać, na czym dodatkowo zarabiać. Albo miałeś plan, ale nie wyszło tak, jak miało być…

Bo zwykle jeśli się już podejmuje ryzyko założenia własnej firmy, to ma się tendencje do zbytniego optymizmu. Rzadko kto rozpatruje wersje pesymistyczną, czyli bankructwo lub chociaż zamknięcie firmy. Tymczasem warto wiedzieć, jak się z tego małżeństwa z firmą wyplatać przy jak najmniejszych stratach. Ale o tym kiedy indziej.

Już PRZED ZAŁOŻENIEM FIRMY trzeba tworzyć SYSTEM MARKETINGU, który stale przyciąga do ciebie klientów. Dobrze, gdyby dało się go zautomatyzować, żeby nie powtarzać za każdym razem tych samych czynności.

O co chodzi z tym systemem marketingu?

To sposób, w jaki Twoi potencjalni klienci będą napotykali informacje o Twojej usłudze (reklama w prasie kolorowej, Google, ulotki?), jak je będą interpretować (czego się dowiedzą, co im się spodoba ), jak ich przekonasz do akcji, na której Ci najbardziej zależy:

  • wykonania telefonu do Ciebie
  • zapisania się na Twoją listę adresową
  • kupienia towaru w sklepie internetowym
  • pobraniu cennika
  • odwiedzenia Twojego sklepu stacjonarnego
  • czy do czegoś jeszcze innego?

To nie tak, że wszystko „wyjdzie w praniu”. Wiele rzeczy da się przewidzieć i trzeba je przemyśleć, by usystematyzować proces od zdobycia klienta do sprzedaży.

Jest wiele narzędzi, dzięki którym im szybciej zaczniesz osiągać swoje cele związane z rozwojem działalności gospodarczej. Będę je prezentować w kolejnych wpisach i na stronie AutomatycznyBiznes.

Oczywiście możesz się uczyć na błędach, ale dlaczego od samego początku na swoich?

biznesplan

Jedna myśl w temacie “Początki działalności gospodarczej: Mam firmę i co dalej?

  1. U nas początek również nie był najłatwiejszy, ale tak jak napisał ktoś wyżej, zainwestowaliśmy w marketing – na szczęśćie, to najlepsza droga do sukcesu.

A Ty co o tym sądzisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s