Dotacje na otworzenie działalności: Co zrobić, gdy brak pieniędzy na własną firmę?

działalność gospodarcza biznesplan Są różne sposoby patrzenia na pieniądze potrzebne na rozpoczynanie działalności gospodarczej:

1. Dobrze jest, gdy masz własne środki, które MOŻESZ zaangażować w to przedsięwzięcie. MOŻESZ – ale nie musisz. Jestem za tym, że jeśli do tej pory nie prowadziłaś/eś własnej firmy, to należy zacząć z minimalna kwotą, której nie żal będzie Ci stracić i pogodzić się z myślą, że to cena za zdobyte doświadczenie w temacie przedsiębiorczości.

2. Nawet jeśli nie masz własnych pieniędzy do zainwestowania – tym lepiej! Będziesz musiał/a finansować rozwój firmy z bieżącej działalności, co wpłynie korzystnie na rozwój firmy – bo będzie monitorowany na bieżąco i od ręki usprawniany tak, by przynosił jak największe zyski jak najszybciej.

3. Jeśli możesz wziąć pieniądze na biznes i ich potem nie oddawać (np. z dotacji unijnych), to proszę z nich skorzystać.

Gdzie szukać:
A – Urzędy Pracy. Trzeba być osobą zarejestrowaną jako osoba bezrobotna, wypełnić formularz i jest duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz 19 tys z Powiatowego Urzędu Pracy, lub nawet 40 tys z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

B- programy unijne, gdzie pieniądze są przyznawane po przejściu szkoleń z przedsiębiorczości, napisaniu biznesplanu itp. To może potrwać, na dodatek nie jest to droga pewna – dotacje może uzyskać tylko określona ilość osób w projekcie.

C – konkursy wspierające przedsiębiorczość, jak Darboven, Raiffeisen Bank, ew. Inkubatory Przedsiębiorczości, czy tzw. Anioły Biznesu.

D – pomoc znajomych, którzy chcą wejść z kapitałem.

CZEGO NIE POLECAM, szczególnie gdy się nie ma doświadczenia ( i/lub pieniędzy)

Biznes, gdzie potrzebne są na start ogromne pieniądze – np. na wyposażenie restauracji, na lokal, pracowników. Można nie mieć przychodów, a koszty tak! I trzeba je z czegoś płacić.

Po prostu policz sobie, kiedy będziesz mieć zainwestowane pieniądze z powrotem, czyli kiedy ta inwestycja Ci się zwróci.

CO POLECAM
Załóż biznes nie wymagający wkładu własnego – albo minimalny. Taki biznes będzie oparty na wiedzy, doświadczeniu, umiejętnościach. I będzie wymagał czasu. Firmy garażowe sprzed 30 lat mają się dziś naprawdę dobrze :-)

I tu pojawia się pytanie:

  • w czym jesteś dobra/y?
  • W czym masz doświadczenie?
  • Za co chciałabyś dostawać pieniądze?
  • O co często proszą Cię inni ludzie?

biznesplan

Jedna myśl w temacie “Dotacje na otworzenie działalności: Co zrobić, gdy brak pieniędzy na własną firmę?

  1. Jeśli masz pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej w branżach wspierających rozwój regionu dolnośląskiego na EURO 2012 i to można się starać o uzyskanie dotacji ze środków unijnych. Polecam skorzystanie ze wsparcia w ramach projektu „Europrzedsiębiorca 45+” , które realizuje Centrum Integracji Społecznej.

A Ty co o tym sądzisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s